Actie voeren
Als u in actie wilt komen tegen een plan in uw omgeving, is het goed als u zich eerst afvraagt wat u wilt bereiken. Moet het plan helemaal van tafel? Of wilt u dat het plan wordt aangepast? Het is ook goed als u zich afvraagt wat reëel is en wat haalbaar is. Verder op deze pagina aandacht voor je eigen organisatie en de communicatie naar buiten toe.
De drie fasen
Bij grotere plannen (zoals een bestemmingsplan) kunnen drie fasen onderscheiden worden:
- het voortraject;
- de politieke besluitvorming;
- de gang naar de rechter.
Het voortraject
Voordat de officiële procedures starten wordt er vaak al over de plannen gesproken tussen de initiatiefnemer en de gemeente. Omdat in deze fase nog veel dingen open liggen, heeft actie in deze fase de meeste kans van slagen. Bovendien is het voor de verhoudingen vaak beter om in het voortraject voor uw belangen op te komen.
De politieke besluitvorming
In veel gevallen zal de gemeenteraad een besluit over een plan moeten nemen. Voordat de gemeente een beslissing neemt is er de mogelijkheid om te reageren.
De gang naar de rechter
Tegen een besluit van de gemeente kan in veel gevallen bezwaar, beroep of hoger beroep ingesteld worden. Het is goed vooraf twee dingen in het oog te houden.
Communicatie en draagvlak
Mocht u besluiten actie te gaan voeren, dan is het ook belangrijk dat anderen weten wat uw mening is en dat anderen uw ideeën ondersteunen. Milieudefensie geeft goede informatie over campagne voeren en over pers en publiciteit.
Meer informatie: